Úvod Ideme do USA Uvažujem o ceste

Uvažujem o ceste

Spojené štáty americké (United States of America - USA) sú demokratická federatívna prezidentská republika v Severnej Amerike a rozkládá sa od Atlantického po Tichý oceán.

Na súši susedí s KanadouMexikom. Vďaka Aljaške siaha územie USA i k brehom Severného ľadového oceánu a na niektoré tichomorské ostrovy (hlavne Havaj).

Spojené štáty americké sa skladajú z 50 štátov, jedného federálneho územia s hlavným mestom a sídlom prezidenta, KongresuNajvyššieho súdu (District of Columbia), a celkovo 14 zámorských území, z nich päť je obývaných (Portoriko, Severné Mariány, Guam, Americké Panenské ostrovyAmerická Samoa).

1-uvazujeme-o-ceste

Spojené štáty americké majú rozlohu viac než 9 639 000 km2 a jedná sa tak o tretiu najväčšiu zem sveta.

 

V Spojených štátoch amerických sa nachádza 59 chránených území klasifikovaných ako národné parky, ktoré spravuje National Park Service, ktorá je agentúrou ministerstva vnútra..

Prvým národným parkom sa stal Yellowstonský národný park, ktorý vznikol v roku 1872 potom, čo prezident Ulysses S. Grant podpísal príslušný zákon.

 

Medzi najstaršie národné parky tak isto patrí Yosemitský národný parkNárodný park Sequoia, vyhlásený roku 1890.

Národné parky obvykle predstavujú rozmanitosť prírodných zdrojov na rozsiahlych územiach. Mnoho z nich bolo pred svojim vyhlásením chránené ako Národná pamiatka na základe zákona Antiquities Act.

Sedem amerických národných parkov je spojených s Národnou chránenou oblasťou, z nich šesť sa nachádza na Aljaške. Aj napriek tomu, že sú tieto parky a chránené oblasti spravované spoločne, tak sú považované za samostatné jednotky.

Najnovším národným parkom je kalifornský Pinnacles National Park založený v roku 2013.

Národné parky sa nachádzajú v dvadsiatich siedmych štátoch USA a na nezačlenenom území Americkej SamoiAmerických Panenských ostrovov. Najviac národných parkov sa nachádza v Kalifornii (9) a na Aljaške (8), ďalej nasleduje Utah s piatimi národnými parkami a Colorado so štyrmi.

Rozlohou najväčším národným parkom je Wrangell - St. Elias s celkovou plochou viac ako 33 tisíc km2, zatiaľ čo najmenší je Národný park Hot Springs s rozlohou menšou než 24 km2.

Celková rozloha územia chráneného ako národné parky je približne 210 tisíc km2, čo je priemerne 3 620 km2 na každý park.

Najnavštevovanejším národným parkom je Great Smoky Mountains s viac ako deviatimi miliónmi návštevníkov ročne, nasledovaný Grand Canyonom s viac ako štyrmi miliónmi.

Štrnásť národných parkov sa nachádza na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

2-uvazujeme-o-ceste